Atrakcje Natury w Janowie Lubelskim

29 czerwca 2017 roku odbyliśmy wycieczkę do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne centrum nauki oraz rozrywki dedykowane środowisku naturalnemu i ekologii. Zoom Natury powstał na ponad 10 – hektarowej powierzchni zlokalizowanej nad zalewem w Janowie Lubelskim.
Zwiedziliśmy niezwykle interesujące Laboratoria Wiedzy. W laboratorium głównym „Zoom Natury” zobaczyliśmy podwodny świat ryb. Nie zabrakło oczywiście najciekawszych ryb polskich rzek
i jezior. W kolejnym laboratorium „Runo leśne” dowiedzieliśmy się jak rozpoznać grzyby jadalne
i niejadalne. Pomogła w tym gra interaktywna. Gdy ustawiliśmy grzyba trującego pojawiało się ostrzegawcze czerwone światełko, gdy jadalnego – zielone. Ciekawa instalacja w liściu zapoznała nas ze zjawiskiem fotosyntezy. W specjalnym grzybie usłyszeliśmy odgłosy leśnej puszczy. Najciekawsze zapachy lasu wyselekcjonowano w postaci olejków eterycznych. Wąchaliśmy je
z wielką przyjemnością. Mogliśmy też zaopiekować się multimedialną rośliną, potrzebującą odpowiednich warunków, by rosnąć i rozwijać się.
Równie interesujące było Laboratorium „Awifauny i Troposfery” przedstawiające bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Mogliśmy rozpoznać ptaki po ich świergocie. Instalacja obejmowała aż 24 gatunki. Zobaczyliśmy kolekcję ptasich piór i jaj. Poznaliśmy tajniki atmosfery ziemskiej. Dowiedzieliśmy się co dzieje się w kolejnych jej warstwach. Dzięki ciekawej ekspozycji uzyskaliśmy odpowiedz na pytania dlaczego pogoda jest tak zmienna, co to jest front atmosferyczny, dlaczego tak trudne jest przewidywanie pogody.  Zaprezentowano także gwałtowne zjawiska pogodowe takie jak susza, huragany, powodzie, tsunami czy chmury pyłów wulkanicznych, będące efektem eksplozji wulkanu.  Zobaczyliśmy również przepiękną tęczę.
Na koniec zwiedziliśmy Laboratorium „Energii i Recyklingu”. Zawarte tam ekspozycje przekazywały informacje na temat różnych rodzajów, zródeł oraz sposobów wykorzystania enegii. Przedstawione zagadnienia odwoływały się do konkretnych przykładów: budowy elektrowni wodnej czy mechanizmów działania elektrowni wiatrowych. Drugim tematem przewodnim był recykling. Fascynujące jest to, że aranżacja przestrzeni laboratoryjnej nawiązuje bardzo wyraziście do idei ekologii. Ściana odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje z przedmiotów z recyklingu to przykłady zastosowanych rozwiązań architektonicznych.
Wzbogaceni wiedzą o środowisku naturalnym i ekologii udaliśmy się na posiłek w otoczeniu natury. Po obiedzie spacerowaliśmy podziwiając piękne widoki. Zajrzeliśmy również do klimatycznej kawiarenki usytuowanej w pobliżu plaży i Parku Linowego, gdzie kawa smakowała doskonale. Było też biesiadowanie z kiełbaskami w roli głównej. Na koniec wyprawy zjedliśmy lody na Janowskim Ryneczku.
Do domów wróciliśmy pełni dobrych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Zobacz również

Dzień Chłopaka

admin_sdsgorzyce2016

Wakacyjne spotkanie ze sztuką

admin

II miejsce w konkursie PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”

admin

XVIII Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy

admin_sdsgorzyce2016

XII Integracyjny Przegląd Kolęd i Jasełek w Baranowie Sandomierskim.

admin_sdsgorzyce2016

Wianki

admin

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Accept Read More

Skip to content