Załącznik do Uchwały nr XIII/98/2011.
Rady Powiatu Tarnobrzeskiego
z dnia 20 grudnia 2011r.
Statut
Środowiskowego Domu Samopomocy w Gorzycach
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§1
Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorzycach, zwany dalej ŚDS jest jednostką organizacyjną Powiatu Tarnobrzeskiego działającym na podstawie:
-
ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.);
-
ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535 z późn. zm.);
-
ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1592 z późn. zm),
-
ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm. );
-
ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.);
-
ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.);
-
ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm. );
-
rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 grudnia 1995r. w sprawie psychiatrycznych świadczeń zdrowotnych w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy (Dz. U. z 1996r. Nr 5, poz. 38);
-
rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2010r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. Nr 238, poz.1586).
-
niniejszego statutu.
§2
-
Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorzycach jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną Powiatu Tarnobrzeskiego, finansowaną ze środków na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, przekazywanych przez Wojewodę Podkarpackiego.
-
Siedzibą ŚDS jest budynek w miejscowości Gorzyce, ul.11-go Listopada 12, 39-432 Gorzyce.
-
Nadzór nad ŚDS sprawuje Wojewoda Podkarpacki i Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.
§3
-
ŚDS swoją działalnością obejmuje teren gminy Gorzyce i Grębów. Do ŚDS mogą być przyjęte osoby z gmin ościennych, a podstawą przyjęcia w/w osób jest podpisanie stosownego porozumienia pomiędzy Starostą Powiatu Tarnobrzeskiego a przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych gmin.
-
ŚDS jest ośrodkiem wsparcia, pobytu dziennego, typu A i B dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie, które zostały zakwalifikowane do udziału w zajęciach ŚDS przez zespół wspierająco – aktywizujący na mocy decyzji administracyjnej wydawanej przez Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.
-
Pobyt w ŚDS jest odpłatny, zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o pomocy społecznej.
Rozdział 2
Cel i przedmiot działania Środowiskowego Domu Samopomocy
§4
-
Celem ŚDS jest stworzenie osobom zakwalifikowanym, systemu oparcia społecznego poprzez zaspokajanie ich potrzeb bytowych, edukacyjnych, społecznych, które ukierunkowane są na podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Zakres i poziom świadczonych usług jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników.
-
Do podstawowych zadań ŚDS należy:
-
optymalizacja funkcjonowania uczestników na płaszczyźnie zdrowotnej, społecznej i zawodowej poprzez adekwatne formułowanie oferty terapeutycznej ŚDS,
-
stwarzanie warunków do nabycia umiejętności wykonywania podstawowych czynności życia codziennego, doskonalenie już nabytych,
-
podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia,
-
wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i terapeutyczne,
-
organizowanie i realizacja działań integracyjnych sprzyjających rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników,
-
prowadzenie działań o charakterze informacyjnym i promocyjnym celem kształtowania pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, a tym samym zmiany postaw społecznych wobec nich,
-
inicjowanie i prowadzenie działań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji poprzez aktywny udział uczestników w wydarzeniach społecznych o charakterze lokalnym i ponadlokalnym,
-
dążenie do pełnej integracji społecznej osób niepełnosprawnych poprzez ich aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, oraz rekreacji i turystyce zgodnie z ich zainteresowaniami, potrzebami i możliwościami,
-
kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie ich rodzin, zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałanie ich dyskryminacji,
-
promocja talentów osób niepełnosprawnych oraz ułatwianie realizacji ich zainteresowań i pasji twórczych.
W celu realizacji powyższych zadań ŚDS świadczy usługi w postaci zajęć indywidualnych lub grupowych, współpracuje z rodzinami, placówkami służby zdrowia, organami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami społecznymi, charytatywnymi i wyznaniowymi.
-
Zadania, o których mowa w ust.2 realizuje zespół wspierająco-aktywizujący składający się z kierownika i pracowników merytorycznych placówki, do którego należy opracowywanie i realizacja indywidualnego planu wspierająco-aktywizującego uczestników oraz jego realizacja.
-
Szczegółowy zakres działań Środowiskowego Domu Samopomocy określa Regulamin Organizacyjny zatwierdzony przez Zarząd Powiatu.
Rozdział 3
Zarządzanie i organizacja Środowiskowego Domu Samopomocy
§5
-
Środowiskowym Domem Samopomocy kieruje Kierownik, odpowiedzialny za całokształt pracy oraz realizację zadań statutowych i budżetowych, a także reprezentuje go na zewnątrz
-
Kierownika zatrudnia i zwalnia Zarząd Powiatu.
-
Kierownik Domu realizuje zadania przy pomocy zatrudnionych pracowników zgodnie z § 10 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy ( Dz. U. Nr 238, poz. 1586).
-
Prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w Domu regulują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458), ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398).
-
Kierownik ŚDS pełni funkcję pracodawcy w stosunku do zatrudnionych osób.
-
Szczegółową strukturę ŚDS i jego wewnętrzną organizację określa Regulamin Organizacyjny opracowany przez Kierownika ŚDS w uzgodnieniu z Wojewodą podkarpackim i zatwierdzony przez Zarząd Powiatu.
Rozdział 4
Gospodarka finansowa
§6
-
Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w formie jednostki budżetowej w oparciu o zasady określone w ustawie o finansach publicznych i ustawie o rachunkowości.
-
Podstawą gospodarki finansowej ŚDS jest roczny plan finansowy opracowany przez Kierownika ŚDS, dostosowany do uchwały budżetowej uchwalonej przez Radę Powiatu oraz ustalonego przez Zarząd Powiatu układu wykonawczego budżetu.
-
Kierownik ŚDS opracowuje projekt planu finansowego i projekty jego zmian, wykonuje plan finansowy oraz zapewnia ewidencję rachunkową i sprawozdawczość finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami
-
ŚDS finansowany jest z dotacji celowej Wojewody Podkarpackiego, na zadania określone w art. 51a ustawy z dnia 12 marca 2004r.o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2009r. Nr 175,poz. 1362 z późn. zm.);
-
Kierownik ŚDS zarządza mieniem oddanym do używania lub nabytym w związku z prowadzoną działalnością w zakresie i formach określonych przepisami prawa, działa wydatkując przyznane dotacje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
-
Planowanie i dystrybucja środków finansowych następuje zgodnie z obowiązującą klasyfikacją budżetową.
-
ŚDS prowadzi księgowość zgodnie z planem kont, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa dając rzetelny obraz sytuacji finansowej.
-
ŚDS posiada wyodrębniony rachunek bankowy.
-
ŚDS obsługę finansowo-księgową prowadzi we własnym zakresie.
-
Kierownik ŚDS składa Radzie Powiatu coroczne sprawozdanie z działalności ŚDS oraz przedstawia potrzeby w zakresie działalności Domu.
Rozdział 5
Postanowienia końcowe
§7
-
Statut wchodzi w życie z dniem 01.01.2012r.
-
Zmiany Statutu mogą nastąpić w trybie właściwym dla jego uchwalenia